ΣΠΟΡ

Βασίλισσα της Νότιας Αμερικής η Φλαμένγκο (ΒΙΝΤΕΟ)

H Φλαμένγκο πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο της Ιστορίας της στο Copa Libertadores, δηλαδή στο αντίστοιχο Champions League της Νότιας Αμερικής.

Η «Φλα» του Ζόρζε Ζεσούς νίκησε στον τελικό του «Μονουμεντάλ», στη Λίμα του Περού, τη φιναλίστ και κάτοχο του τίτλου Ρίβερ Πλέιτ με 2-1, με μια εκπληκτική ανατροπή και δύο γκολ στο τελείωμα του αγώνα.

Οι «μιλιονάριος» του Μαρσέλο Γκαγιάρδο είχαν προηγηθεί με τον Ραφαέλ Μπορέ στο 14ο λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν άλλη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η συνέχεια ανήκε στους Βραζιλιάνους, που πίεσαν ασφυκτικά, πίστεψαν ως το τέλος και δικαιώθηκαν καθώς ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα ισοφάρισε στο 88΄ και έδωσε τη νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον σκόρερ να αποβάλλεται με δύο κίτρινες, όπως και ο Εζεκιέλ Παλάσιος της Ρίβερ (απευθείας κόκκινη).

Η Φλαμέγκο είχε κατακτήσει τον προηγούμενο τίτλο της το 1981. Με τη νίκη της στον τελικό πήρε και το εισιτήριο για να μετάσχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, που θα διεξαχθεί τον Δεκέμβριο στο Κατάρ.